Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske pozvalo je građane da poštuju mjere predostrožnosti i zaštite tokom perioda vrućina.
Iz Ministarstva naglašavaju da visoka temperatura vazduha može uticati na većinu populacije zbog čega se svim građanima preporučuje da što manje vremena provode na otvorenom na direktnom suncu, a posebno u najtoplijem periodu dana od 10.00 do 17.00 časova.
Građanima se savjetuje boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, izbjegavanje većih fizičkih napora, češće tuširanje mlakom vodom i ravnomjerno uzimanje što više tečnosti.
“Ove preporuke posebno se odnose na trudnice i osobe koje imaju hronična oboljenja, a kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem”, navode u resornom ministarstvu i naglašavaju da se u slučaju pojave težih tegoba obavezno treba javiti ljekaru.
Prilikom izlaska na otvoreno, preporučuje se maksimalna zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kada god je to moguće, uzimanje veće količine tečnosti uz izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećer.
Potrebni su i manji laganiji obroci tokom dana, kao i korištenje široke, svijetle i lagane odjeće od prirodnih materijala, te kapa ili šešira sa širokim obodom i sunčanih naočara.
Iz Ministarstva posebno apeluje da roditelji u ovom periodu zaštite djecu tokom njihovog boravka napolju, odnosno da se pridržavaju svih preporučenih mjera za zaštitu od visoke temperature, a posebno da obrate pažnju na opasnost od ostavljanja djece u parkiranim vozilima, čak i na kratko.
SRNA
