Minulo 19. izdanje međunarodne biciklističke trke “Beograd Banjaluka” zvanično je najbrža etapna trkom na svijetu u 2025. godini.
Prema zvaničnim podacima Međunarodne biciklističke unije (UCI), ovogodišnja trka vožena je ukupnom prosečnom brzinom od 47,2 km/h, čime je zasluženo zauzela prvo mjesto među svim etapnim trkama u kalendaru svjetskog biciklizma.
Poseban istorijski uspjeh ostvaren je na prvoj etapi od Beograda do Požarevca, koja je vožena nevjerovatnom prosječnom brzinom od 53 km/h, čime je ova etapa postala najbrža etapa u istoriji svjetskog biciklizma!
Direktor trke Vladimir Kuvalja, još prije starta 19. izdanja, obećao je da će ovo biti najbrža trka do sada – i to obećanje je u potpunosti ispunjeno.
– Zajedno sa našim timom i uz podršku svih institucija, vjerovao sam da možemo pomjeriti granice i usjpeli smo. Ovo je zajednički uspjeh svih koji su vjerovali u trku “Beograd Banjaluka”. Zahvaljujemo se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske i Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije na izuzetnoj saradnji i vrhunskoj bezbjednosti tokom cijele trke. Zahvaljujući njihovoj profesionalnosti, takmičarima su obezbijeđeni uslovi svjetskog nivoa koji su omogućili ovakve rezultate. Još jednom se zahvaljujemo i svim partnerima, volonterima, lokalnim zajednicama i gledaocima – jer zajedno gradimo trku koja ne samo da pomjera granice sporta, već i promoviše naš region u najljepšem svjetlu – istakao je Kuvalja.
Glassrpske