UG “DON” Prijedor: Kampanja “Pomoć u kući, ne na papiru” – Za dostojanstveno starenje i podršku starim i iznemoglim licima

UG “DON” Prijedor: Kampanja “Pomoć u kući, ne na papiru” – Za dostojanstveno starenje i podršku starim i iznemoglim licima

Udruženje „DON“, zajedno sa partnerima „Stop Mobbing“ i „Topeer“, pokrenulo je kampanju koja ima za cilj da obezbjedi bolje uslove za stara i iznemogla lica u Republici Srpskoj putem ostvarivanja prava na „Pomoć i njegu u kući“. Iako je ovo pravo zagarantovano Zakonom o socijalnoj zaštiti Republike Srpske, trenutno je dostupno samo u nekoliko lokalnih uprava, što ostavlja mnoge građane u teškim socijalnim i ekonomskim uslovima bez adekvatne podrške.

Kampanja se dijelom temelji na rezultatima istraživanja sprovedenog online među 304 građana iz 35 opština i gradova, koji su se izjasnili da više od 70% njih smatra da je pomoć u kući bolja opcija od smeštanja starijih osoba u domove za stara lica. Ovaj model im omogućava da očuvaju svoju privatnost, ostanu u kontaktu sa porodicom i nastave živjeti u svom poznatom okruženju.

Podaci dobijeni od Fonda PIO i drugih izvora jasno ukazuju na ozbiljnu potrebu za ovom vrstom socijalne podrške. Naime, broj penzionera (19114) koji primaju najnižu penziju, kao i broj korisnika koji primaju invalidsku penziju (34719), pokazuje da veliki broj građana teško preživljava. Kampanja “Pomoć u kući, ne na papiru” nastoji da stvori uslove za pružanje pomoći u njihovim domovima, umjesto smeštaja u domove za stara lica.

Jedan od ključnih prijedloga u kampanji je uvođenje gerontodomaćica, koje bi zamijenile tradicionalne njegovatelje, a kao model se uzimaju zemlje u okruženju poput Srbije i Hrvatske. Gerontodomaćice su žene i muškarci stariji od 40 godina, koji se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, a njihovim angažovanjem rješava se i problem zapošljavanja, kao i pružanja kvalitetne podrške starijim osobama.

Kampanja poziva na izmjene i dopune „Pravilnika o ostvarivanju prava na pomoć i njegu u kući“, koji bi obavezao lokalne uprave da obezbijede odgovarajući broj gerontodomaćica, u skladu sa potrebama korisnika. Takođe, sredstva koja bi se inače izdvajala za institucionalni smeštaj starih osoba, preusmjerila bi se na finansiranje plata gerontodomaćica, čime bi se poboljšao kvalitet života korisnika, koji bi ostali u svom domu.

U narednim danima, pokreće se peticija kojom će se tražiti podrška građana za izmjene Pravilnika i obavezivanje lokalnih uprava da finansiraju ovu uslugu. Peticiju će biti moguće potpisati online putem društvenih mreža, kao i lično na info štandovima i u prostorijama udruženja „DON“, „Stop Mobbing“ i „Topeer“.

Pozivamo sve građane da se pridruže kampanji i potpišu peticiju, kako bismo zajednički omogućili dostojanstveno starenje za ovu ugroženu kategoriju građana, jer oni to zaslužuju.

Ova kampanja je dio projekta PRAGG koji financira Vlada Švicarske, a provodi ga konzorcij koji čine HELVETAS i NIRAS, u partnerstvu sa lokalnim partnerima Centri civilnih incijativa (CCI) i Institut za razvoj mladih KULT.