Kako uzimanje pauza na poslu poboljšava mentalno zdravlje i radni učinak?

76
Image by drobotdean on Freepik

Kada radimo na složenom zadatku ili imamo mnogo radnih obaveza, lako sebe uvjerimo da nemamo vremena da napravimo pauzu.

Međutim, istraživanja su pokazala da uzimanje pauza može biti vrlo korisno i za nas same, ali i za naš rad. Male pauze, pauze za ručak i veće pauze, sve su se pokazale kao dobre za mentalno zdravlje i produktivnost. Redovnim uzimanjem pauze poboljšavamo svoj učinak i obavljamo više posla, nego kada ne uzimamo redovne pauze.

Iako kratke pauze nemaju tako očigledan uticaj na nas, kao duži odmor, istraživanja su pokazala da postoje razni benefiti od pravljenja upravo malih pauza, te da doprinose smanjenju stresa, poboljšavaju naš radni učinak i smanjuju potrebu za dugim oporavkom nakon radnog dana.

Zašto onda rijetko uzimamo pauze?

Nažalost, odmaranje je često povezano sa osjećajem krivice. Kada odmaramo, s obzirom na to da u tom trenutku ne radimo ništa ili radimo stvari koje nisu u vezi sa poslom, teško možemo pokazati da će upravo to što ne radimo ništa doprinijeti da radimo duže i bolje.

Ovaj osjećaj krivice je često u vezi sa kulturom u kojoj se nalazimo i vrijednostima koje se promovišu. Te vrijednosti se uglavnom ogledaju u tome da je važno da zarađujemo mnogo novca i da je vrijeme novac, te ako ne radimo ništa „trošimo vrijeme“ i samim tim i novac.

Pored toga, u posljednje vrijeme se mnogo promoviše kao poželjno da smo stalno dostupni i da stalno radimo, da nosimo posao kući, da tamo nastavljamo da radimo i to se skoro i podrazumijeva.

Međutim, važno je da mijenjamo naše poglede na rad i da pauze postavljamo kao glavni prioritet, jer bez redovnih pauza gubimo naše mentalno zdravlje i naš radni učinak. Pauze su kao hrana ili san, ako ih preskačemo teško da možemo da funkcionišemo na adekvatan način.

Za šta su sve korisne redovne pauze? 

Pauze pomažu u prevenciji i smanjenju stresa

Pauze nam pomažu da se opustimo i da bolje upravljamo stresom. Ukoliko ne uzimamo redovno pauze ne dozvoljavamo sebi da se opustimo i da se oslobodimo stresa. Samim tim taj stres se nakuplja i postaje hronični stres koji dovodi do sagorijevanja. Redovne, kraće pauze pomažu da se oslobodimo stresa i da se on ne nakuplja.

Pauze obnavljaju našu motivaciju

Kada radimo na dugim i iscrpljujućim projektima, često izgubimo iz vida zašto nam je važno da to radimo. Uzimanje pauza nam pomaže da se odvojimo od tog posla i da ga objektivni sagledamo, te na taj način nam pomaže da ponovo pronađemo motivaciju za nastavak rada. 

Pauze poboljšavaju kreativnost.

Vrlo slično kao i sa motivacijom, kada se malo udaljimo od onoga što radimo, a posebno ako počnemo da radimo nešto drugačije, to nam može pomoći da dobijemo drugačiju perspektivu i olakšati pronalaženje rješenja.

Pauze pomažu kod učenja i pamćenja

Često naša radna mjesta podrazumijevaju primanje mnogo novih informacija, posebno kada smo na početku i kada učimo novi posao. Ove nove informacije mogu da nam izgledaju kao nešto što nikada nećemo zapamtiti i kao da ih je previše. Međutim, redovne pauze nam pomažu da obradimo informacije koje smo primili, da ih ponovo preradimo i provjerimo šta smo zapamtili, te na taj način poboljšavaju naše pamćenje i učenje.

Kakve pauze su najučinkovitije?

Iako je bilo kakva pauza bolja nego nikakva pauza, naučnici preporučuju određene načine koji mogu maksimizirati benefite pauza.

Na pauzi se bavite onim aktivnostima koje zahtijevaju angažovanje druge strane mozga od one koju koristite za rad. To omogućava dijelu mozga koji je bio angažovan da odmori. Deaktivacija i ponovna reaktivacija dijela mozga koji nam je potreban za rad resetuje sposobnost mozga da se fokusira kada se vratite sa pauze. Npr. neke od opcija mogu biti slikanje, plesanje, šetanje, slušanje muzike ili pjevanje, mindfulness, igranje društvenih igara i slično.

Na kraju, ako želimo da obavljamo posao koji obavljamo možemo to i bez pauza, ali ako želimo da se njime bavimo baš dugo, godinama, onda su nam redovne pauze neophodne. I onda kada vam se čini da nemate vremena da napravite pauzu, baš tada vam je pauza najpotrebnija.

Autor: Snježana Ivanović, MA psihologije i psihoterapeut 

SrpskaInfo