27. Aprila 2024.
NaslovnicaNovostiRS-BIHOnlajn kupovina mijenja i navike penzionera

Onlajn kupovina mijenja i navike penzionera

Da isprobavanje odjeće u kabinama i pregled artikala na licu mjesta polako prelazi u drugi plan pokazuju i podaci Zavoda za statistiku RS prema kojima je onlajn kupovina u ovoj godini zabilježila rast od 8,5 odsto u odnosu na lani.

Rezulati istraživanja koje je Zavod sproveo ove godine pokazali su da je 28,6 odsto građana koristilo usluge onlajn kupovine.

– Čak 91 odsto kupaca u okviru e-trgovine su članovi domaćinstava sa prihodom većim od 2.500 KM – pokazalo je istraživanje Republičkog zavoda. Statističari su izračunali i da onlajn kupovinu najčešće koriste mladi između 25 i 34 godina, te studenti, a robu i usluge putem interneta naručilo je i 12,3 odsto penzionera koji koriste internet.

Komentarišući da je više onih sa “dubljim džepom” koji proizvode naručuju onlajn, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” u Bijeljini Jovan Vasilić kaže da ti građani uglavnom mogu priuštiti rizik da plate robu, a da ne budu zadovoljni.

– Oni koji imaju manje novca važu svaku marku, ali treba imati i na umu da su oni sa više novca bolje upoznati sa bezbjednim načinom onlajn kupovine, ali i sa prednostima koje ona nosi sa sobom kao što su štednja vremena, novca i veći izbor proizvoda – kazao je Vasilić.

Prema njegovim riječima, prednosti kupovine na daljinu prepoznali su i stariji građani, što su i pokazali podaci istraživanja, jer u tim slučajevima ne moraju nikoga da mole za usluge ukoliko su u nemogućnosti da sami odu u kupovinu.

Vasilić je rekao da će “kupovina na daljinu” u budućnosti prevladati, ali da građani moraju biti upoznati sa svojim pravima, te da naručuju od registrovanih trgovaca.

– Problem je kupovina sa neregistrovanih naloga na društvenim mrežama i nelegalnih sajtova. Nerijetki su slučajevi da građani uplate novac za robu koja im ili ne stigne ili dobije sasvim drugi proizvod, a da ne uspiju pronaći osobu koja se krila iza lažnog naloga – upozorio je Vasilić.

On je dodao da u tim slučajevima inspekcija ne može mnogo da učini, jer adresa nije navedena ili je lažna, a u tim slučajevima, ističe, građanima ne preostaje ništa drugo nego da prevaru prijave policiji.

Na našim prostorima je, prema riječima Vasilića, posebno prisutno “naručivanje pozitivnih komentara”.

– Naši kupci najčešće se odlučuju za proizvode ispod čijih slika su komentari građana koji su navodno zadovoljni tim artiklima. Uglavnom je riječ o proizvodima za poboljšanje kvaliteta zdravlja, lijekovima, masažerima, dodacima ishrani, ali je čest slučaj da navodi nisu nisu tačni – upozorio je Vasilić.

Povećanju naručivanja putem interneta doprinijela je i pandemija virusa korona, smatra Nataša Đorđić iz dobojskog Udruženja građana “ToPeer”.

– Građani su bili primorani da na taj način dođu do željenih artikala, jer je većina prodavnica bila zatvorena kako bi se spriječilo širenje korone i zaštitilo njihovo zdravlje – kaže Đorđićeva.

Iako je na taj način kupovine lakša, ona je istakla da bi se kroz zakonske regulative prava kupaca prilikom onlajn kupovine trebala više zaštititi, te da su u toku aktivnosti kako bi se ovi problemi riješili.

Prava

Jovan Vasilić naveo je da građani prilikom onlajn kupovine imaju pravo da 15 dana od trenutka kada im stigne roba istu mogu vratiti trgovcu bez ikakvog obrazloženja.

– Ovo je regulisano Zakonom o zaštiti potrošača, jer se prilikom kupovine na daljinu proizvodi kupuju na osnovu fotografije i nije isto imati artikl u ruci i vidjeti ga na ekranu ili u brošuri – pojasnio je Vasilić.

Izvor:Glassrpske

[vc_facebook type=”button_count” el_id=”https://www.facebook.com/freeradioprijedor”]

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments